Ucz latać białego konia

Jeśli podzielimy słowo „zaabsorbować" na dwie części, okaże się, że za-absorbowanie to absorbowanie umysłu czymś, jeszcze zanim to się faktycznie wydarzy.

To jest to, czym się zamartwiasz: co pobudza cię do rozwiązywania problemów, które jeszcze się nie pojawiły, oraz do myślenia, że jeśli w końcu coś się stanie, to sprawy z pewnością przybiorą zły obrót. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Jednym z nich jest bohater naszej krótkiej historii.

Pewnego razu stary król Indii skazał człowieka na śmierć przez powieszenie. Kiedy władca skończył czytać wyrok, skazaniec powiedział:

„Wasza Wysokość jest człowiekiem mądrym i ciekawym wszystkiego, co robią poddani. Szanujesz guru, zaklinaczy węży i fakirów. Kiedy byłem dzieckiem, dziadek nauczył mnie, jak sprawić, by biały koń zaczął latać. Ponieważ w całym królestwie nie ma nikogo, kto wie, jak tego dokonać, moje życie powinno zostać oszczędzone". Król natychmiast kazał sprowadzić białego rumaka.

reklama


„By tego dokonać, muszę poświęcić temu zwierzęciu dwa lata" – powiedział skazaniec. 
„Dobrze, masz dwa lata" – rzekł król. A potem, podejrzewając jakiś podstęp, dodał: „Ale jeśli po ich upływie ten koń nie wzleci w niebo, skończysz na szubienicy".

Uradowany mężczyzna odszedł z koniem. W domu przywitali go zapłakani bliscy. „Czyś ty oszalał?" – pytali. „Przecież w tej rodzinie nikt nie nauczył latać konia!".

„Nie zamartwiajcie się" – powiedział mężczyzna. „Przede wszystkim nikt nigdy nie uczył latać konia, a przecież może się on okazać w tej kwestii bardzo pojętny. Po drugie król jest już stary i w ciągu najbliższych dwóch lat może wyzionąć ducha. Po trzecie zdechnąć może koń, a ja dostanę następne dwa lata na nauczenie kolejnego rumaka latania. Nie wspominając już o możliwych rewolucjach, zamachach stanu i powszechnych amnestiach. A nawet jeśli nic się nie zmieni, to przecież i tak zyskałem dwa lata życia, z którymi mogę zrobić, co tylko chcę". 

Czy to nie przypomina ci trochę twojej sytuacji?

Paulo Coelho 
brazylijski pisarz i poeta, promotor „dobrej magii".
Autor m.in. książek: „Alchemik", „Podręcznik wojownika światła", „Demon i panna Prym", „Zdrada", „Alef".

Źródło: Wróżka nr 2/2016
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl