Duet A+E

ilu urodaTo dwie różne witaminy i każda ma do wykonania inne zadania w naszym organizmie. Jednak gdy się spotkają, tworzą znakomity duet. I wtedy działają cuda!

 

Witaminom A+E zawdzięczamy młody i piękny wygląd skóry. Obie bowiem skutecznie zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za szybsze starzenie się i większe ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Zasługują więc w pełni na miano eliksiru młodości, jakim się je określa!

Na miłość i płodność
Witaminę A odkryto na początku XIX w., ale już starożytni znali konsekwencje jej niedoboru, czyli kurzą ślepotę. Leczono ją surową wątrobą. Podstawową formą witaminy A jest retinol. Znajdziemy go w tranie, wątrobie, jajkach, mleku i produktach mlecznych. Beta-karoten, czyli roślinna forma witaminy A, w ludzkiej wątrobie przeobraża się w retinol.

Występuje w pomarańczowych i żółtych warzywach i owocach: marchwi, dyni, pomidorach, morelach, brzoskwiniach i mango. Sporo go także w szpinaku, sałacie, jarmużu i kapuście włoskiej, szparagach i groszku, chociaż są zielone.

Karoten nadaje skórze kolor lekkiej opalenizny, trzeba jednak uważać, bo jeśli będziemy pić zbyt wiele soku z marchwi, nawet podeszwy stóp i wnętrza dłoni zabarwią nam się na pomarańczowo. Witamina E, inaczej tokoferol, ma nazwę wywodzącą się z greckiego określenia „przynosząca potomstwo". Tak korzystnie wpływa na płodność, że nazywana bywa nawet witaminą miłości.

reklama

Strażniczki urody
– Nie wyobrażam sobie nowoczesnych zabiegów bez witamin A i E – mówi kosmetolog Elżbieta Malicka-Kolasa z Warszawy. – Stanowią mocne wsparcie dla każdej skóry, czynią ją świetlistą, jędrną i zdrową. Przy skórze z problemami radzę preparaty witaminowe stosować również doustnie.

A jak... atrakcyjność
Masz suchą, łuszczącą się cerę i skłonność do gęsiej skórki? Wypadają ci włosy, twoje paznokcie są kruche i łamliwe ? To mogą być objawy niedoboru witaminy A. O niedoborze świadczą też trudno gojące się rany i oparzenia, łojotok lub przeciwnie, przesuszenie skóry.

•Witamina A regeneruje uszkodzoną skórę, może pomóc i suchej, i tłustej cerze.
•Redukuje zrogowacenia i wygładza naskórek, a wnikając w głębsze warstwy, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego.
•Skutecznie redukuje przebarwienia – cera zyskuje ładniejszy koloryt i wygląda młodziej.
•Zwalcza zmiany trądzikowe i blizny.
•Zmniejsza objawy stanów zapalnych, przyspiesza gojenie się ran, trudno gojących się oparzeń i odmrożeń.

Źródło: Wróżka nr 8/2016
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl