Taka już jesteś!

ilu copyRGBPerfekcjonistko! Świat wcale nie patrzy na ciebie tak krytycznie jak ty sama. Nawet jeśli nie możesz liczyć na Księżyc i Neptuna, wrzuć na luz.Uważa się, że największymi perfekcjonistami są zodiakalne Panny i Koziorożce. Ale to uproszczenie. Owszem, Panny są dobrze zorganizowane, drobiazgowe, praktyczne, a Koziorożce ambitne i pracowite, ale oba te znaki mocno stoją na ziemi. Doskonale zdają sobie sprawę ze swoich możliwości i ograniczeń. I w związku z tym zawieszają sobie poprzeczkę wysoko, ale zawsze tak, by mogły ją przeskoczyć.

Z tego samego powodu trudno obwiniać o perfekcjonizm Saturna, którego wielu astrologów niesłusznie utożsamia z wszelkim złem. Racja, Saturn lubi dryl, kontrolę i sztywno ustalone granice, lecz daje świadomość nie tylko własnych wad i niedoskonałości, ale także mocnych stron. Nie tędy zatem droga...

Z mocnym Saturnem


Perfekcjonizm ma dwie twarze. Jaśniejszą – przy umiarkowanym natężeniu tej cechy – którą można zauważyć właśnie u osób z silną obsadą znaku Koziorożca i Panny lub mocną pozycją Saturna w horoskopie urodzeniowym. Tacy perfekcjoniści stawiają sobie i innym wysokie wymagania, ale zawsze odpowiednie do możliwości. Starają się jak najlepiej wykonać swoje zadania, ale nie angażują się w nie emocjonalnie. Umieją zachować dystans do rzeczy, które robią, a w razie porażki potrafią wyciągnąć wnioski i spróbować na nowo. Nie zaważa to przy tym na ich poczuciu własnej wartości – wiedzą, że niepowodzenia są częścią życia.

Druga twarz to perfekcjonizm neurotyczny. Ten potrafi naprawdę utrudnić życie. A czasem uniemożliwia funkcjonowanie. Taki nadmierny perfekcjonista stawia sobie przesadnie wysokie wymagania i nieustannie odczuwa lęk przed porażką lub popełnieniem błędu. Z takim nastawieniem trudno skupić się na wykonywanym zadaniu. Zwłaszcza gdy poczucie własnej wartości opiera się na osiągnięciach. Neurotyczny perfekcjonista uzależnia mniemanie o sobie, a co za tym idzie, samopoczucie, od tego, czy coś się uda.

reklama


A ponieważ brak mu pewności siebie, wciąż uważa, że efekty jego działań nie są dość zadowalające.Gdyby tylko postarał się bardziej... Nieustannie więc rozpamiętuje swoje błędy, które urastają w jego głowie do niebotycznych rozmiarów. Takie myślenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, dlatego to nie realista Saturn stoi za chorobliwym perfekcjonizmem.

Księżycowe lęki


Neurotyczny perfekcjonista źle się czuje sam ze sobą. Cierpi, obwinia się, miota, przeżywa rozterki i wahania. Jego główną siłą napędową są emocje, a uczuciami w horoskopie rządzi Luna. Ludzie, których Księżyc jest stabilny, czyli odbiera pozytywne aspekty od innych planet, są zrównoważeni emocjonalnie. Ci, których Luna jest w nieharmonijnych układach, mają tendencję do zaburzeń emocjonalnych, do których niewątpliwie należy wyniszczający perfekcjonizm.

Na ten temat

  • Nadmiar odwraca uwagę od tego, czego naprawdę potrzebujemy, rodzi stres i poczucie niespełnienia. To balast, który utrudnia cieszenie się życiem.
  • Słowa w telefonie zaczęły płynąć strumieniem: – Boję się iść do pracy. Boję się właściwie wszystkiego. Że nie dam rady. Że szefowa mnie skrytykuje. Że mój projekt będzie słaby. Bo jaki ma być?


Najlepszym przykładem może być Michael Jackson, który słynął z dopracowywania w najdrobniejszych szczegółach układów choreograficznych. Ćwiczył je do upadłego. Miał przy tym nierealistyczny obraz samego siebie, na co wskazuje niezliczona liczba operacji plastycznych. Miały one upodobnić go do wymarzonego ideału. Michael Jackson był spod znaku Panny, ale Księżyc miał na ascendencie w oderwanych od rzeczywistości Rybach w kwadraturze do Saturna. Saturniczne zamiłowanie do dyscypliny i narzucanie sobie ograniczeń w połączeniu z księżycową nadwrażliwością prowadzi do destrukcyjnego samoumartwiania się i karania się za każde – prawdziwe bądź wyimaginowane – niedociągnięcie.

Źródło: Wróżka, nr 10/2016
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 2/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl