Niezapominajka - właściwości zdrowotne

Czy wiesz, że drobne, błękitne kwiaty, które tak często spotykamy w parku i na łące, mają właściwości zdrowotne? Dzisiaj już zapomiano o działaniu niezapominajki.

Niezapominajka, inaczej niezabudka, pojawia się wraz z nadejściem wiosny. Ze względu na kształt listków określana jest  również jako mysie uszka. Jej łacińska nazwa to myosotis - geneza tego terminu  wywodzi  się od greckich słów myos i otis, które dosłownie oznaczają mysie uszy.

Niezapominajki zaczynają kiełkować w kwietniu, kwitną do sierpnia, a niektóre odmiany aż do wcześniej jesieni. Charakteryzują się drobnymi, delikatnymi płatkami, które przybierają barwy od błękitnej, przez białą i fioletową do różowej.

 

Gdzie szukać niezapominajek?

 

Małe, błękitne kwiaty spotkamy w parkach, ogrodach, na polach i łąkach. Bez problemu możemy hodować je w doniczkach, skrzynkach balkonowych, ogródku lub na działce. Wystarczy, że znajdziemy dla nich niezbyt nasłonecznione miejsce. Niezabudki nie są roślinami wymagającymi wiele uwagi, ani pielęgnacji. Odpowiada im nawet uboższa, wilgotna gleba.

reklama

Niezapominajka - właściwości zdrowotne

 

Dzisiaj już prawie zapominano o tym, że te drobne rośliny mają właściwości lecznicze. Niegdyś świeże i suszone niezapominajki polne były składnikami nalewek, które stosowano przy krwotokach z nosa oraz w leczeniu chorób dróg oddechowych:  gruźlicy, kaszlu, zapaleniu płuc, oskrzeli,  krtani i gardła.

Niewielką ilość ziela zalewano wrzącą wodą i parzono uzyskując napar, który wpływał korzystnie na drogi oddechowe. Ziele zawiera kwasy organiczne: kawowy, chlorogenowy, rozmarynowy oraz saponiny triterpenowe, śluzy i krzemionkę, dlatego może być stosowane jako składnik leków homeopatycznych we współczesnej medycynie niekonwencjonalnej.

Ziele niezabudki zbierano w czasie kwitnienia. Następnie suszono w zacienionym miejscu. Kąpiel w zielu miała właściwości uspokajające i stanowiła remedium na bezsenność. Napar zapewniał zdrowy oraz spokojny sen. Natomiast okłady z płatków niezapominajki likwidowały skutki niewyspania,  na przykład tzw. worki pod oczami oraz opóźniały powstawanie zmarszczek.

Bliskość błękitnych kwiatów miała dobroczynne działanie: uwalniała umysł od czarnych myśli, łagodziła niepokój i stres. Ich delikatny zapach poprawiał pamięć oraz zdolność koncentracji.

 

Czy wiesz, że…

 

⭐ niezapominajka jest symbolem pamięci,

⭐ bukiet z niezapominajek oznacza przywiązanie, dlatego warto podarować niezabudki temu, kogo chcemy zachować w pamięci,

⭐ kochankowie, których czekała podróż lub dłuższe rozstanie, nosili przy sobie niezapominajki na znak miłości, wierności oraz pamięci o drugiej osobie,

⭐ niebieski kolor na fladze Alaski oznacza niebo oraz niezapominajkę, która jest kwiatem - symbolem tego stanu,

⭐ loża  wolnomularska  w Bayreuth jako zamiennik charakterystycznych symboli  cyrkla i węgielnicy przyjęła znak niezapominajki,

⭐ od 2002 roku w dniu 15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki, które ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej. Inicjatorem projektu był Andrzej Zalewski, dziennikarz prowadzący audycję "EkoRadio" w Programie I Polskiego Radia.

Na ten temat


Fot. Pixabay

Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl