Jak rozpoznać, że ktoś kłamie?

Każdy to robi, nawet i 200 razy dziennie. Żeby nie być niemiłym, uniknąć kary lub dostać nagrodę. Zwykle jednak kłamiemy, by nieco „urosnąć” w oczach otoczenia.

Takie łgarstewka, zdaniem psychologa Tomasza Witkowskiego, to „klej”, bez którego społeczeństwo by się rozpadło. Jednak zdarzają się kłamstwa, dla których nie ma usprawiedliwienia. Służą manipulacji lub destrukcji, ich celem jest wyrządzenie krzywdy.

Jak się przed nimi bronić? Obserwując mowę ciała. Kłamstwo wymaga wysiłku. Nad słowami da się zapanować. Ale nad gestami – już nie.

9 gestów, po których rozpoznasz, że ktoś kłamie

1. Zakrywanie ust

Dzieci nie potrafią dobrze kłamać. Nawet jeśli spróbują, często łapią się za usta – jakby chciały wcisnąć z powrotem do buzi nieprawdziwe słowa. Z czasem stajemy się w sztuce jak rozpoznac ze ktos klamie 10oszukiwania coraz lepsi i intuicyjnie redukujemy gesty informujące otoczenie o naszych sekretnych motywach. Do końca wyplenić się ich jednak nie da. Stąd ktoś, kto kłamie, często przykłada palec do ust albo wręcz przysłania je fragmentem dłoni.

Bywa, że zreflektowawszy się, kłamczuch zaczyna nawet symulować odchrząkiwanie lub atak kaszlu.

jak rozpoznac ze ktos klamie 72. Pocieranie nosa

Kiedy kłamiemy, organizm podnosi ciśnienie i uwalnia związki chemiczne o wspólnej nazwie katecholaminy, które wywołują m.in. lekki obrzęk nabłonka wyściełającego wnętrze nosa. Lepsze ukrwienie i podrażnienie zakończeń nerwowych w tym miejscu wywołuje swędzenie.

Nawet najlepszemu łgarzowi trudno powstrzymać się przed choćby lekkim muśnięciem nosa! Uwaga!

jak rozpoznac ze ktos klamie 5Pocieranie nosa u słuchacza może oznaczać, że nie dowierza on rozmówcy lub nie akceptuje tego, co słyszy.

3. Splatanie i zaciskanie palców dłoni

Z obserwacji Allana i Barbary Pease, autorów książki „Mowa ciała”, wynika, że dłonie splecione na wysokości podbródka świadczą o głębokiej frustracji i rozpaczliwej chęci ukrycia źródła swojego niepokoju. Jest to także przejaw negatywnego nastawienia do rozmówcy.

Jeśli gest ten jest dodatkowo połączony z pocieraniem lub zakrywaniem ust, jednoznacznie demaskuje kłamczucha, chcącego za wszelką cenę ukryć swój niepokojący i wstydliwy sekret.

reklama
Źródło: Wróżka nr 9/2017
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl