Stopy jak sopelki lodu - jak sobie z tym poradzić?

Zimne stopy nie pozwalają zasnąć, bo dziwnie mrowieją, a rano szczypią i bolą. Co robić?

 

Stopy jak sopelki lodu

 

Wystarczy kilka stopni poniżej zera, by stopy natychmiast przemarzły. A niektórzy mają tę przykrą dolegliwość niemal cały rok. Winowajcą mogą być problemy zdrowotne, np. niskie ciśnienie krwi czy kłopoty krążeniowe, ale także stres, siedzący albo stojący tryb życia, zażywanie niektórych leków, rygorystyczna dieta.

Są również prozaiczne powody, jak noszenie skarpetek ze ściągaczem, podkolanówek wpijających się w skórę czy obcisłych spodni rurek. W efekcie blokuje się przepływ krwi i stopy marzną, podobnie jak dłonie od za ciasnych rękawiczek i zegarka.

 

reklama

Zimne stopy - jak sobie radzić?

 

Stojąc godzinami (np. jako sprzedawca), przestępuj z nogi na nogę, wspinaj się na palcach, choć chwilę pospaceruj. Siedząc za biurkiem, nie zakładaj nogi na nogę. Włóż pod biurko jeżyka – poduszkę najeżoną gumowymi kolcami, które działają jak akupresura – i depcz po nim. Szukaj pretekstów, by choć na chwilę wstać zza biurka. 

Krążenie krwi poprawią proste ćwiczenia, które robi się dwa razy dziennie, rano i wieczorem:

- Usiądź na krześle, unieś nogi, prostując je w kolanach. Zataczaj stopami małe kółeczka, prostuj i zginaj wszystkie palce.

- Maszeruj w miejscu na piętach, na czubkach palców i opierając się zewnętrzną stroną podbicia.

- Połóż się na plecach, unieś nogi i rób rowerek w powietrzu, a potem nożyce.

 

Rozgrzewające kąpielowe masaże

 

A kiedy już czujesz, że masz sople lodu zamiast stóp, skorzystaj z domowych sposobów. Podczas kąpieli zafunduj nogom masaż szczotką z włosia albo rękawicą sizalową. Zacznij od grzbietu stóp i wędruj do góry, aż do ud. Potem masuj ruchami okrężnymi podeszwy i znów do góry, w stronę pośladków.

Rozgrzeje cię również kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku sosnowego, cynamonowego, szałwiowego, goździkowego, pomarańczowego, rozmarynowego lub imbirowego. Jeśli nie masz czasu zanurzyć się w wodzie, zrób naprzemienną kąpiel stóp. Nalej do jednej miski wodę zimną, do drugiej bardzo gorącą. Zanurzaj stopy najpierw w zimnej wodzie, potem gorącej i wytrzymaj chociaż 4 minuty. Pokochaj masażery do stóp, może to być choćby kolczasta rolka, którą przejedziesz w razie potrzeby kilka razy w różnych kierunkach po podeszwie stóp.

 

Zimne stopy - noś się ciepło

 

Ciepłe, wełniane skarpety z luźnym ściągaczem to podstawa. Wkładaj je na dzień i do spania. Możesz wsypać do nich parę ziarenek rozgrzewającej gorczycy. Na mrozy przydadzą ci się termoskarpety, które chronią przed zimnem i wilgocią. Obuwie zimowe lepiej mieć o numer większe od stopy. Do tego ciepłe, nieprzemakalne i na grubej podeszwie, by stopy miały izolację od lodowatego podłoża.

Rozejrzyj się za ocieplaczami do stóp zapewniającymi mikromasaż. Nie od rzeczy będzie koc elektryczny czy zwykły termofor. Nie przegrzewaj stóp, bo zaczną się pocić na potęgę! Rozgrzej je, żeby poczuć ciepło, a nie gorąco. Jeśli są rozpalone, zdejmij na chwilę skarpety.

Na ten temat

Tekst: Kama Scudder
Fot. Pixabay

Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl