Spinacz biurowy zdradzi twoją osobowość!

Powyginany spinacz biurowy może zdradzić kto lubi intrygi, wtyka nos w nie swoje sprawy, a nawet ujawnić skrywane łóżkowe upodobania. A jak wyginają spinacze osoby z twojego otoczenia?

Spinacz zdradzi twoją osobowość

 

Jesteś imprezowiczem czy domatorem? Konserwatystą, a może anarchistą? To – i dużo więcej – można wyczytać ze sposobu, w jaki ludzie bawią się spinaczami, bezwiednie wyginając je w różne, zdumiewające kształty. 

Nie masz pewności, czy twój partner nie spotyka się z kimś na boku? Poddaj go testowi spinacza birowego. Jeżeli bawiąc się kawałkiem drucika, wygnie go w określony sposób, być może trzeba się zainteresować, gdzie znika...

 

Test spinacza biurowego

 

Szwajcarski psychiatra i psychoterapeuta Mario Gmür odkrył, że figura powstająca z rozgiętego spinacza wiele mówi o charakterze osoby, która go wygięła. W swojej klinice w Zurychu przez kilka lat zbierał zdeformowane spinacze pozostawione na jego biurku po sesjach z pacjentami. Poddawał je dokładnej analizie. W zestawieniu z wiedzą na temat pacjentów opracował 60 profili osobowościowych pasujących do najczęściej powtarzających się figur.

Tak powstał test spinacza biurowego. Autor wykorzystał w nim elementy popularnego niegdyś testu Rorschacha, częściowo testu osobowości Myersa-Briggsa, ale również dodał coś od siebie. Puszczając przy tym do nas oko, żeby wszystkiego nie traktować ze śmiertelną powagą.

Gmür uważa, że kształt, jaki w bezwiednych manipulacjach nadajemy spinaczom, rzeczywiście jest w stanie ujawnić główny rys naszej osobowości – czy zaliczamy się raczej do typów dominujących czy uległych, egoistycznych czy nastawionych altruistycznie. Ale nazwy 60 typów osobowości, które opisał, sugerują, by do tego wszystkiego odnosić się z dystansem! Trusia, mądrala, pan i władca, zając w świetle reflektorów – są to osobowości, które możemy tu spotkać, oprócz klasyków rzecz jasna, jak optymista, seksoholik, pragmatyk czy wojownik.

 

60 pogięć biurowego spinacza

 

1. Ten, co zawsze dostaje to, czego chce
2. Lizus, wazeliniarz
3. Seksoholik I
4. Enfant terrible
5. Piromaniak
6. Praworządny obywatel
7. Skromniś, trusia
8. Kulturysta I (biceps)
9. Kulturysta II (brzuch)
10. Domator
11. Fałszywy przyjaciel
12. Dziwak, świr
13. Seksoholik II
14. Pragmatyk
15. Tchórz
16. Ksenofob
17. Ekshibicjonista
18. Niezmordowany akrobata
19. Naiwniątko
20. Żebrak
21. Sybaryta
22. Depresyjny
23. Optymista
24. Introwertyk
25. Gościnny gospodarz
26. Zwycięzca
27. Prokrastynator
28. Świętoszek
29. Seksoholik III

30. Skromny 31. Biseksualista 32. Pupilek nauczyciela 33. Pasożyt 34. Intruz 35. Majsterkowicz 36. Mucha końska, giez 37. Onanista 38. Uwodziciel 39. Hipochondryk 40. Niewierny 41. Wścibski 42. Powiernik 43. Paranoik 44. Zając w świetle reflektorów (oniemiały, niezdolny do ruchu) 45. Anarchista 46. Mądrala 47. Śpiąca Królewna 48. Obibok, leń 49. Minimalista 50. Stary kawaler 51. Wątpiący 52. Kolekcjoner 53. Drań, łajdak 54. Pan i władca 55. Karierowicz 56. Seksoholik IV 57. Imprezowicz 58. Wojownik 59. Konserwatysta 60. Spadająca gwiazda

reklama
 

Klasyczne osobowości

 

Oto kilka przykładów na to, co powyginane figury spinaczy są w stanie powiedzieć o cechach osobowości ich twórców:


Fałszywy przyjaciel

Wydaje się być uczciwy, prostolinijny, nawet odrobinę naiwny – ot, chodząca niewinność. Sprawia wrażenie zawsze chętnego do pomocy. W istocie przebiegły i sprytny, umie błyskawicznie dostosować się do sytuacji. Doskonały obserwator, ale tak dyskretny, że uchodzi za kogoś, komu można wszystko wyjeść z talerza, a on tego nie zauważy. Potrafi w mgnieniu oka opróżnić czyjeś kieszenie i niepostrzeżenie uciec.

Wścibski

Ach, jakże przyciągają go sekrety innych ludzi! Uwielbia podsłuchiwać i węszyć. I nie ma znaczenia, czy z samej tylko ciekawości, czy ma przy tym na widoku jakąś osobistą korzyść. Po prostu wtykanie nosa w cudze sprawy to jego żywioł. Chce odkryć to, co ktoś pragnie ukryć. Dobrze czuje się w atmosferze biurowych ploteczek. Równie dobrze odnalazłby się w wywiadzie – przecież to nic innego, jak wykradanie sekretów innym.

Imprezowicz

Zwierzę towarzyskie, z trudem usiedzi w domu. Zawsze znajdzie czas na pogaduszki. Tryska entuzjazmem i idzie przez życie w podskokach. Dopasuje się do każdego, zawsze skory dołączyć do miłośników nowinek. Wciąż zawiera kolejne znajomości i wkłada w nie dużo serca. Najpierw mówi, potem myśli. Miewa huśtawki nastroju. Często zmienia zdanie, więc uważa się go za trochę niestabilnego.

Uwodziciel

Jest złotym dzieckiem, ulubieńcem każdego i upaja się tym. Jest też próżny, goni za przyjemnością, ale jakoś nie oburza to ludzi wokół niego. Wszyscy chcieliby mieć go za sąsiada, a nawet za zięcia czy synową. Kiedy trzeba, potrafi roztoczyć taki wdzięk i urok, że niebawem ma u stóp cały świat. Czasem spotyka go krytyka za zarozumiałość. Ale nawet zadzieranie nosa zdoła dobrze uzasadnić, więc szybko jest mu wybaczone.

Niewierny

Randkowanie z dwiema osobami jednocześnie zdarza się mu nawet, gdy jest już w stałym związku. I nie widzi w tym nic złego! Zwykle udaje mu się utrzymać obie relacje w sekrecie, bo jest sprytny i do mistrzostwa opanował sztukę odwracania cudzej uwagi. W pracy woli zajęcia w parach niż indywidualne. Czuje się pewniej, gdy ma na kogo zrzucić winę w razie wpadki. Nie lubi brać na siebie całej odpowiedzialności.

Na ten temat

Seksoholik

Może nie od razu uzależniony od seksu, ale na pewno namiętny. Uwielbia być uwodzony. Z wdziękiem poddaje się pokusie, mistrzowsko opanował tę sztukę. Życie jest dla niego nieustannym miesiącem miodowym. Podczas gdy inni dają się wtłoczyć w ramy ogólnie przyjętych zachowań, on poddaje się jedynie pościgowi za rozkoszą. Wierzy swojej intuicji. Obowiązek i przyjemność, powaga i wesołość są u niego w symbiozie.

Enfant terrible

Lubi szokować, prowokować i wprawiać w osłupienie. Jest szczęśliwy, gdy jego błazenady przyciągają uwagę jak największej widowni. Nie jest specjalnie wybredny, jeśli chodzi o dobór tematów do swoich wygłupów, nie zastanawia się zbyt długo nad tym, co chce powiedzieć. Nie pominie żadnej okazji, by zaszokować otoczenie. Na placu zabaw jest królem.

Konserwatysta

Woli trzymać się tego, co dobrze zna. Decyduje się na zmiany tylko wtedy, gdy są niezbędne. Szanuje innych, ich pracę i nie narzuca nikomu swoich pomysłów. Adaptacja istniejących już rzeczy do nowych funkcji – to nie jego bajka. Uważa, że jeżeli coś zostało zaprojektowane, nie należy tego poprawiać ani upiększać. Jest praktyczny. Woli proste formy, te zbyt złożone i bogate budzą jego podejrzenia.

Anarchista

Cechuje go głęboka niechęć do reguł i przepisów. Nie przestraszy się, jeśli sprawy przybiorą niepożądany obrót. Gdy nasila się chaos i sytuacja wymyka się spod kontroli, czuje się w swoim żywiole. Ma takie rezerwy siły oraz wytrwałości, że nie tylko zdoła stawić czoło burzy, lecz także często potrafu ją uciszyć. Bez wahania zrobi wszystko, czego wymaga sytuacja.

Karierowicz

Nastawiony na zawodowy sukces i karierę, ale w pozytywnym znaczeniu. Pracuje ciężko i uczciwie. Każdy chciałby mieć go obok siebie. Zdeterminowany oraz godny zaufania, krok po kroku posuwa się naprzód, aż dotrze na szczyt. Zanim zaangażuje się w następne przedsięwzięcie, musi być pewny, że poprzednie jest zakończone. Bezstronny, sprawiedliwy i bez uprzedzeń, nawet nie pomyśli o przypisaniu sobie cudzych zasług czy dokonań.

 

Praworządny obywatel

Niezwykle prawy. Nie ma niczego do ukrycia. Idzie przez życie z wysoko podniesioną głową, ale nigdy nie jest nadęty i zarozumiały. Troszczy się o innych. Ceni bezpośredniość i chciałby, żeby w życiu wszystko było prostsze. Ludzie często przychodzą do niego po radę. Jest szczodry dla innych. Skromność to jedna z jego najmocniejszych cech.

Wojownik

Z jego siłą, sprawnością, zręcznością i szybkością w żadnej sytuacji nie potrzebuje prosić o posiłki. Sam poradzi sobie z najbardziej bezlitosnym agresorem. Nigdy nie odczuwa strachu, ale to może już być niebezpieczne dla tych, którzy zdecydują się mu towarzyszyć. Przeciwnicy raczej nie będą wspominać go dobrze. Co innego przyjaciele. Dla tych potrafi zrobić wszystko. Nigdy nie opuści ich w potrzebie.

Paranoik

Lotny umysł. Ale wciąż wypatruje czyhających niebezpieczeństw i ucieka, gdy wyczuje choćby najmniejsze zagrożenie. Choć dociekliwy, to nie chce mu się wysunąć nosa poza znajome otoczenie. Najchętniej pozostaje w domu. Wszystko, co nowe i nieznane, napełnia go paraliżującym lękiem. Głęboka nieufność sprawia, że w każdym widzi wroga. Wrogów jednak potrafi pokonać, o ile akurat nie ogarnie go panika.

Domator

Stabilizacja i zapuszczanie korzeni są dla niego dużo ważniejsze niż status społeczny czy sukces zawodowy. Dom jest jego przystanią oraz schronieniem. Docenia zwykłe, codzienne sprawy
i potrafi cieszyć się drobiazgami. Przedkłada drobne dziwactwa bliskich nad wyrafinowanie wielkiego świata. Nie aspiruje do bycia elitą i niełatwo zrobić na nim wrażenie. Za to poprze każde przedsięwzięcie, które uzna za poważne i uczciwe.
 

Opracowano na podstawie: Mario Gmür „The Paperclip Test. A Personality Quiz Like No Other”

Tekst: Ewa Dereń

Fot. materiały prasowe, shutterstock

Źródło: Wróżka nr 2/2017
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl