Wszystkie odcienie fioletu

Wszystkie odcienie fioletuJesień… Nieuchwytny smutek i tęsknota za ciepłem i słońcem. Już za chwileczkę, już za momencik otaczająca nas przyroda zacznie wygaszać paletę barw i będzie zmierzać powoli do łagodnych brązów, szarości i w końcu bieli.

A tymczasem… Chcę cieszyć się tym, co mogę dostrzec wokoło! W październiku jest zawsze tych kilka cudownych dni. Babie lato, Indian Summer. To taki prezent, którym cieszę się jak dziecko. Cisza. Ciemny błękit nieba. Ogród rozświetlony paletą barw holenderskich mistrzów. Lśnią żółtopomarańczowe chryzantemy, iskrzą się kwitnące jeszcze nasturcje, i to płonące czerwienią dzikie wino. Na starych jabłoniach rumienią się jabłuszka. Będą dobre dopiero po pierwszych przymrozkach.

Ale przede wszystkim – fiolety! To one – tak jak na płótnach van Dycka – podbijają jaskrawe jesienne kolory. W naszej winniczce pysznią się gotowe do zbioru kiście brunatnofioletowych winogron wyjątkowo dorodnych po upalnym lecie. Zza płotu, od sąsiadów, zaglądają stare przedwojenne późne węgierki, obsypane owocami z błękitnawym nalotem. Są niezwykle słodkie – znakomite na powidła czy sosy. Po przeciwnej stronie ulicy dojrzewają ciemne, prawie czarne kiście owoców czarnego bzu – świetny materiał na rozgrzewającą nalewkę.

reklama

A nasz bazar? Orgia kolorów i barwne kontrasty. Pękate, jaskrawopomarańczowe dynie, sterty bakłażanów lśniących głębokim fioletem. Prężą się główki czerwonej kapustki. Są też późne, przepiękne, ciemnofioletowe jeżyny i prawie czarne borówki amerykańskie. Ich kolory cudownie podkreślają czerwień jabłek, ciepłe kolory gruszek...  Moja poruszona różnorodnością wyobraźnia podpowiada mi, by dodać do oczywistej jesiennej palety barw tej najbardziej niezwykłej i zmysłowej i wyczarować kulinarne specjały z tegorocznym motywem przewodnim – jesiennymi fioletami.

Nadziewane śliweczki

Bardzo przyjemna jesienna przystawka! Nadzienie można przygotować właściwie z dowolnego ulubionego serka. Ja bardzo lubię topiony serek ementaler starty z drobno posiekanymi orzechami włoskimi.
Śliweczki przekrój na pół i usuń pestki. Napełnij połówki owoców nadzieniem. Owiń cienkim plastrem ulubionej szynki i zepnij wykałaczką. Ślicznie wyglądają ułożone na czerwono-fioletowej fryzowanej sałacie!

Bakłażan z pęczakiem

Aromatyczne i sycące danie w sam raz na chłodniejszy dzień.
Bakłażan przetnij na pół i delikatnie, nie naruszając skórki, ponacinaj ukośnie miąższ. Przygotuj bejcę: do ¼ szklanki oliwy dodaj łyżkę soku z cytryny i skórkę otartą z ½ cytryny. W moździerzu utłucz ½ łyżeczki ziaren kolendry i ½ łyżeczki ziaren kminu rzymskiego, wsyp do oliwy. Ostrą papryczkę opiecz nad ogniem tak, aby skórka się zrumieniła, i dodaj łyżeczkę posiekanej papryki do mieszanki. Wsyp sól morską do smaku, całość dokładnie wymieszaj. Posmaruj obficie miąższ bakłażana bejcą tak, by wpłynęła w nacięcia, i piecz go w piekarniku nagrzanym do 190°C do miękkości (około 30 min). Ugotuj pół filiżanki pęczaku według przepisu na opakowaniu, dodając nieco soli i łyżkę oliwy do gotowania. Ugotowany pęczak odcedź i przełóż do miski. Do kaszy wrzuć po łyżce świeżej, posiekanej kolendry i mięty, dwie łyżki posiekanej i zeszklonej na oliwie cebulki, sól, świeżo zmielony pieprz i kilka kropel cytryny do smaku. Całość wymieszaj i nakładaj na upieczonego bakłażana. Przed podaniem polej niewielką ilością kwaśnej, gęstej śmietany i jeszcze posyp listkami kolendry.

Ratatouille – gulasz warzywny

To prowansalskie danie jest najbardziej popularne w okolicach Nicei. Jednak jest wiele podobnie przygotowywanych potraw na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego, a także dalej, wszędzie tam, gdzie można znaleźć świeże pomidory, paprykę, cukinię czy bakłażany.
Bakłażany pokrój na cząstki, posól i odstaw na 20 minut, następnie opłucz i osusz. Cukinie i papryki umyj, z papryki usuń pestki. Cukinie i papryki pokrój na kawałki. Pomidory sparz, obierz ze skórki, usuń pestki, pokrój na kawałki. Cebule obierz, pokrój w ćwiartki, zrumień na dobrej oliwie, wrzuć paprykę i chwilę smaż. Dołóż bakłażany i cukinie, wymieszaj, włóż pomidory, ulubione zioła (bazylię, majeranek, szałwię lub inne) i drobno posiekany czosnek. Przypraw solą i pieprzem. Duś mniej więcej pół godziny na małym ogniu, często mieszając, aż warzywa będą miękkie, ale nie rozgotowane. Proste, pyszne, świeże i zawsze się udaje!

Źródło: Wróżka nr 10/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl