W pracy nie do ruszenia!

W pracy nie do ruszenia!Aby w trudnych czasach utrzymać pracę, nie wystarczy wiedza i doświadczenie. Konieczna jest też odrobina sprytu i szczypta magii.

Jesteś solidna, kompetentna i dobrze zorganizowana. Punktualność i porządek na biurku są dla ciebie naturalne jak oddychanie. Jednak masz już swoje lata lub inne powody, by bać się, że któregoś dnia szef znienacka wręczy ci wypowiedzenie i posadzi na twoim miejscu atrakcyjną dwudziestolatkę z trzema fakultetami i pięcioma językami?... Spokojnie, jeżeli będziesz potrafiła podkreślić swoje zalety, nie masz się czego obawiać. Nowy pracownik to ryzyko – trzeba go przeszkolić, a i tak nie ma pewności, czy za pół roku nie ucieknie do konkurencji. Lojalność i doświadczenie to twoje atuty. Wykorzystaj je, dodaj odrobinę sprytu, szczyptę magii… a nikt cię nie wygryzie aż do emerytury.

Kobieta sukcesu – to Ty!

Pierwsze prawo marketingu brzmi: opakowanie sprzedaje towar. Chcesz odnieść sukces – obojętnie, czy będzie to awans, podwyżka czy tylko zachowanie obecnej pracy – musisz wyglądać i zachowywać się, jakbyś już to miała. Tylko w ten sposób – zgodnie z prawem przyciągania – sprowokujesz los do zmiany na lepsze!

Ale uwaga – nie wystarczy drobna korekta wizerunku! Musisz na nowo stworzyć siebie – profesjonalistkę. To przykre, ale w pracy nie możesz pozwolić sobie na bycie sobą. Najlepiej, jeżeli zaczniesz myśleć o niej jak o teatrze – firma to scena, na której grasz swoją rolę. Na początek podnieś głowę, wyprostuj się, od razu poczujesz się pewniej. Włóż obcasy – twój chód stanie się bardziej sprężysty.

reklama

Pamiętaj, że ubranie działa na podświadomość. Jeżeli założysz błękity – roztoczysz wokół siebie aurę spokoju i doświadczenia (nie przypadkiem niebieskie koszule pomogły swego czasu wygrać wybory Aleksandrowi Kwaśniewskiemu). W tej tonacji łatwo jednak zniknąć (i być ignorowanym), dlatego dodaj czerwony akcent: apaszkę, broszkę lub choćby kubek do kawy. Kolory, które nosisz, oddziałują również na twoją psychikę. Czerwień naładuje cię energią i pobudzi czujność. Poza tym przyciąga powodzenie.

Zadbaj także o fryzurę, zrób staranny makijaż. Nie zapomnij o tym, że twój wizerunek musi być kompletny, jak kostium aktora. Jeden szczegół może go całkowicie zniszczyć. W pewnej korporacji pani dyrektor nie została zaproszona na ważne zebranie. Był to jej autorski projekt, o klienta walczyła jak lwica, miała największą wiedzę. Gdy zdenerwowana zapytała prezesa, czemu ją pominął, usłyszała, że... z powodu długich, wiszących kolczyków, które nieopatrznie założyła tego dnia. Nie licowały z profesjonalnym wizerunkiem.

Dobrze jest też pokazać, że mimo wieku jesteś na czasie, rozwijasz się i nie boisz nowych wyzwań. Zainwestuj w nowoczesny sprzęt, np. iPada, w którym będziesz robić notatki na zebraniach. Tylko najpierw naucz się go obsługiwać ;)

Grunt to robić wrażenie

Na kim? Na szefie! Ale nie w taki sposob jak Irena. Od kiedy w jej firmie pojawiło się kilku „młodych wilków”, zaczęła drżeć o swoją przyszłość. Aby pokazać, jak bardzo zaangażowana jest w pracę, przychodziła do biura przed czasem i zostawała po godzinach. Po kilku tygodniach prezes wezwał ją do siebie. Liczyła na pochwałę, a dostała… ostrzeżenie. Bo chyba nie radzi sobie z obowiązkami, skoro wysyła mu służbowe maile o 20.00. Co gorsza, kazał jej brać przykład z młodszych, lepiej zorganizowanych kolegów!

W oczach szefa nie liczy się, co umiesz i jak długo nad czymś siedzisz, tylko to, jakie robisz wrażenie. Każdy ma swój system oceniania podwładnych. W korporacjach system ten jest sztywny jak reguła zakonna. Tym lepiej dla ciebie!

Jerzy – obsługujący klientów w firmie informatycznej – zorientował się, że wydajność jego pracy zależy od liczby zgłoszeń przyjętych do realizacji. A że mógł przeglądać spływające zgłoszenia, zaczął wybierać sprawy, które można rozwiązać od ręki. Został pracownikiem miesiąca, robiąc jedną trzecią tego, co koledzy...

Zamiast wypruwać sobie żyły siedząc po godzinach, lepiej zadbaj o wizerunek zapracowanej osoby, bo taką trudno zwolnić. W zeszłym roku na emeryturę odeszła Danuta. To był najczarniejszy dzień w roku. Baliśmy się, jak damy sobie bez niej radę. Firma jednak się nie zawaliła, mimo że zabrakło osoby, która robiła „wszystko”. Czyli co? Na to pytanie nikt nie umiał odpowiedzieć. No, chodziła zawsze – nawet do bufetu czy do toalety – z teczką pełną dokumentów. Nie wdawała się w pogaduszki, rozmowy ucinała krótko, machając papierami: „Nie ma czasu, muszę to pilnie załatwić!”. I już wszyscy – łącznie z szefem – wierzyli, że jest niezastąpiona. Co ci szkodzi robić tak samo?

Możesz wzmocnić efekt, wieszając nad biurkiem karteczki z zadaniami. Napisz na nich cokolwiek: „tel., data, pilne!”, „Zamówienie, klient, środa”. Byle nie: „Fryzjer, 18.00”. A co, jeśli szef stanie ci nad głową? Nie daj się zbić z tropu i zanim zapyta: „Co robisz?” (w domyśle – na pewno nic ważnego), zaczep go pierwsza: „Wie pan, właśnie siedzę nad tym projektem i mam kilka sugestii. Może byśmy się wspólnie nad tym pochylili?”. Nigdy nie zaszkodzi się skonsultować, inaczej może uznać, że uważasz się za mądrzejszą od niego! A to grzech niewybaczalny.

A jeśli zechce się „pochylić”, nie zmarnuj okazji, by trochę mu pocukrzyć (pochwal jego wiedzę, błyskotliwość). Jeśli bezwzględnie gardzisz lizusostwem, poczęstuj go ciastkami czy czekoladą. I uśmiechaj się. Przecież cieszysz się, że pracujesz w najwspanialszej firmie pod słońcem.

  • Zwróć uwagę, gdzie siedzisz

Postaraj się o biurko jak najdalej od drzwi. Kto siedzi najbliżej, pierwszy wylatuje. Nie siadaj też tyłem do wejścia – będziesz w ciągłym napięciu, ani na linii drzwi-okno. Istnieje tu energetyczny „przeciąg”, który wydmuchuje z nas dobre samopoczucie i siłę do pracy.

  • Przywołaj moce natury

Ziołami, które wspierają twoją karierę, są: rozmaryn, bazylia i goździki. Warto trzymać w biurku woreczek z suszem. Jeśli schowasz w nim główkę czosnku, ustrzeże cię przed konkurencją. Wymieniaj ją co trzy tygodnie.

  • Wykorzystaj magię kamieni

Postaw na biurku bursztyn (przyciąga sukces i obfitość), cytryn (wzmacnia pewność siebie, podnosi zarobki) i kryształ górski (oczyszcza ze złych energii, chroni przed działaniem sprzętów elektronicznych i nieżyczliwością kolegów). 

  • Wspomagaj się działaniem run

Na karteczkach samoprzylepnych narysuj runy Fehu, Sowilo i Wunjo. Fehu zapewni ci stałość zatrudnienia i pieniądze. Sowilo – sukces i spełnienie. Wunjo – sympatię przełożonych i zespołu.

Katarzyna Owczarek
fot. shutterstock 

Źródło: Wróżka nr 9/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl