Dobry nastrój

Wsłuchaj się w swoje ciało. Im lepszy masz z nim kontakt, tym rzadziej dajesz się oszukiwać myślom i nie popadasz w złe nastroje. 

Humor może nam zburzyć każda nieprzyjemna myśl. Jadłam obiad, gdy stanęło mi przed oczami wydarzenie sprzed godziny – przestawiałam donicę w ogrodzie, a pod nią roiło się od białych robaków. Niby sama natura, ale myśl o tym podczas jedzenia sprawiła, że zrobiło mi się niedobrze, przeszedł mnie dreszcz. Choć przecież nic się nie stało. To tylko mózg podsunął mi obrazek, który uznał za nieprzyjemny i wysłał informację do ośrodka uczuć – „obrzydzenie". Wywołało to reakcję ciała: układu trawiennego, mięśni i skóry. 

Tak jest, gdy rządzą nami wyobrażenia. Źle się poczujesz także, gdy wyobrazisz sobie stertę papierów w pracy albo górę brudnych naczyń w zlewie. Jak nie dać się wodzić za nos mózgowi? Wsłuchaj się w swoje ciało. Im lepszy masz z nim kontakt, tym rzadziej dajesz się oszukiwać myślom i nie popadasz w złe nastroje. Pomogą ci w tym ćwiczenia. Głęboki oddech dotleni mózg (przyczyną braku energii i przygnębienia może być kiepskie oddychanie). Skręty to bezcenny masaż narządów wewnętrznych – pobudza je do pracy i wzmaga uwalnianie toksyn. Wygięcia do tyłu dodadzą ci optymizmu. 

 Jathara parivartasana, czyli skręty brzucha  Jathara parivartasana, czyli skręty brzucha

• Połóż się na wznak na macie lub kocu. Ręce rozłóż prostopadle do tułowia. Z wdechem podnieś nogi zgięte w kolanach do kąta prostego. 

• Z wydechem opuść nogi na ziemię po prawej stronie (zdj. 1a), a głowę zwróć w stronę przeciwną. Pozostań w pozycji na pięć oddechów. 

 Jathara parivartasana, czyli skręty brzucha • Z wdechem podnieś zgięte nogi, na chwilę przytrzymaj je w górze i powtórz wszystkie czynności, obracając nogi w drugą stronę. Jeśli dasz radę, w czasie ruchu w dół i potem w górę, trzymaj nogi razem. 

• Gdy opanujesz uproszczoną wersję ze zgiętymi nogami, przejdź do klasycznej asany, w której nogi są całkowicie wyprostowane. Przy jej wykonywaniu kieruj się wskazówkami z łatwiejszej wersji ćwiczenia. W miarę odzyskiwania sił staraj się zwiększać liczbę powtórzeń.
 Ćatuśpadasana (Półmostek)  

Ćatuśpadasana (Półmostek)  

• Połóż się na wznak na podłodze. Zegnij nogi w kolanach. Przysuń stopy do pośladków, rozstaw je na szerokość bioder i złap dłońmi kostki u nóg. Unieś biodra i wypchnij mostek w kierunku nosa, pięty trzymaj na podłodze.  

• Jeśli trudno ci się chwycić za kostki, trzymaj ręce na podłodze albo użyj szala i opleć nim nogi.  

• Pozostań w pozycji na kilka oddechów, a potem powoli, kręg po kręgu, układaj na podłodze kręgosłup, zaczynając od szyi, na kości krzyżowej kończąc. 

reklama


Głębokie oddychanie   Głębokie oddychanie

• Usiądź na krześle. Zrób długi wdech. W trakcie nabierania powietrza unieś głowę i rozluźnij brzuch, jakbyś chciała napełnić go powietrzem.  


• Z wydechem opuść głowę i wyduś, także za pomocą mięśni brzucha, całe powietrze ze środka. 


• W czasie następnego wdechu po napełnieniu brzucha skup się na wypełnieniu powietrzem całych płuc. 


• Możesz zamknąć oczy, aby twoja uwaga była skoncentrowana tylko na oddychaniu. Rób kilka do kilkunastu takich oddechów zawsze, gdy czujesz odpływ energii i zniechęcenie.  

Ewa Biała
instruktor hatha-jogi
fot. Piotr Pulchny/Czarne-Białe 
wizaż: Iga Pietryga

Źródło: Wróżka nr 10/2014
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl