Jak przywołać proroczy sen

Wszyscy śnimy każdej nocy, choć nie zawsze pamiętamy, o czym. To najbardziej naturalny, odmienny stan świadomości. I bywa, że sny wieszczą, co nas czeka. Jak wywołać taki wróżebny sen?

Hiszpański reżyser Luis Buñuel, słynący z tworzenia filmów o sennej poetyce, zwykł pijać gin przed położeniem się do łóżka. Był przekonany, że ten trunek wywołuje interesujące fantazje. Detektyw Poirot przywoływał dobry zdrowy sen za pomocą kubeczka ciepłego kakao. Tego, że można mieć wpływ na sny, doświadczył każdy, kto po przebudzeniu zapragnął, by urwane marzenie wróciło, i po zaśnięciu dośnił do końca przerwaną historię. 

Podczas badań nad snem naukowcy ogrzewali, oziębiali i polewali pacjentów wodą. Chcieli ustalić, czy doświadczenia kliniczne przenoszą się w treść marzeń sennych. Niektórzy badani pod wpływem zimna śnili, że chodzą po śniegu albo że znaleźli się w lodowatym wodospadzie. Osoby na kacu, zasypiając, często mają wrażenie, że się uduszą. 

Proroczy sen, wielka podróż

Do najrzadszych i zarazem najbardziej pożądanych snów należą oczywiście te prorocze. Doświadczali ich m.in. Budda i Mahomet. Widzieli w nich przyszłość i otrzymywali wskazówki, co robić. Nazwano je wielkimi podróżami. W starożytnej Grecji pielgrzymi sypiali w świątyniach, czekając na odpowiedzi bogów dotyczące problemów duchowych i życiowych, objawione im w sennych marzeniach. 

Według słowiańskich podań proroczy jest zawsze pierwszy sen w nowym miejscu, dlatego warto go zapamiętać i zapisać. Są jednak sposoby na to, żeby je przywołać zawsze wtedy, gdy potrzebna jest nam wiedza o tym, co nas czeka. Techniki te wywodzą się z szamanizmu.

Jak przywołać proroczy sen 

  • Wywietrz sypialnię, zmień pościel na świeżą.
  • Postaw przy łóżku lustro i naczynie z wodą, połóż notes, żeby zanotować sen po przebudzeniu.
  • Przejrzyj się w lustrze. Połóż się pod kołdrą i rozluźnij. Zadaj pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź we śnie.
  • Po obudzeniu poleż z zamkniętymi oczami, starając się przypomnieć sobie jak najwięcej wydarzeń i elementów ze snu. Zapisz wszystko. 

reklama


Prorocze sny można przywołać także, wkładając pod poduszkę woreczek z odpowiednią mieszanką ziół i kwiatów: bylicą, jaśminem, miętą, krwawnikiem, anyżem, goździkami, liściem laurowym i płatkami róży. 

Inne metody wywoływania proroczych snów:

  • Warto przed snem wypić napój zaparzony z płatków róży, bylicy, mięty, jaśminu i cynamonu. 
  • Kto jest głęboko wierzący, niech pomodli się o sen dający wskazówki na rozwiązanie problemów czy podpowiedzi pomocne w podjęciu strategicznych decyzji. 


W jak najwierniejszym odtworzeniu snu niezbędna może być tzw. lista jego elementów: emocje, ludzie, czynności, części ciała, wrażenia, miejsca, zwierzęta, rośliny, żywioły, zapachy, liczby, litery. Należy ją sobie kilkakrotnie powtórzyć, starając się przypomnieć sobie wątki snu pasujące do poszczególnych punktów.

UWAGA: Sny z zasady przypominamy sobie od końca!!

Koszmary też są dobre! 

A co, jeśli zamiast proroczego snu wywołamy dręczący koszmar??! Takich snów nikt nie lubi. Bo ich treścią jest lęk i bezradność. Zagrożone jest w nich nasze życie. Przerabiamy wciąż te same upiorne scenariusze: tracimy pracę, zdradza nas mąż, nie możemy zdać egzaminu, płonie nam dom, spadamy z mostu. Albo ktoś nas ściga, czyhają potwory, demony. Budzimy się zlani potem, pełni lęku. Tymczasem nie powinniśmy się bać koszmarnych snów. 

Należy uważnie im się przyjrzeć. Pokazują, czego się boimy, nie rozumiemy, uwalniają z zablokowanej złej energii. W dorosłym życiu pojawiają się najczęściej, gdy ktoś miał trudne dzieciństwo, jest nadwrażliwy, cierpi na poczucie winy, ma kompleksy, nerwicę, depresję, kłopoty. 

Złe sny zawsze mówią to, czego o sobie nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć. Mogą być impulsem do tego, żeby zająć się rozwiązywaniem problemów, często spychanych i bagatelizowanych od wielu lat. Warto, bo jak mawiał Carl Gustav Jung, „to, czemu zaprzeczamy w naszym wnętrzu, powróci do nas pod postacią zrządzeń losu". 

Katarzyna Szczerbowska
il. Edyta banach-Rudzik
fot. shutterstock

Źródło: Wróżka, nr 11/2015
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl