5 kroków, by pokonać nieśmiałość

Pokonać nieśmiałość? To wcale nie takie trudne jak myślisz. Wystarczy chcieć!

 

Boję się. Nie dam rady. Wstydzę się. To mnie przerasta... Ponad połowa ludzi na całym świecie ma problemy z nieśmiałością. Chcesz to zmienić? Musisz po prostu trochę nad sobą popracować. A więc, do dzieła!

 

5 prostych kroków, by pokonać nieśmiałość:

 

1. Przyznaj się do swojej nieśmiałości przed sobą i innymi

Od razu poczujesz się lepiej, bo oprócz zdenerwowania i zawstydzenia dręczy cię lęk, by nikt tego nie zauważył. Tymczasem dla naszego otoczenia nieśmiałość jest zwykle... rozczulająca. I to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

 

2. Oddychaj głęboko

Zapanuj nad swoim ciałem. Kiedy czujesz onieśmielenie, twój oddech się spłyca, a ciało sztywnieje. Aby tego uniknąć, w stresującej sytuacji weź pięć głębokich oddechów (za każdym razem starannie wydychając powietrze) i spróbuj rozluźnić mięśnie. Zapisz się na jogę, naucz medytacji.

reklama

3. Znajdź swoje mocne strony

Przestań się wiecznie krytykować i oceniać. Skup się na swoich sukcesach. Zamiast walczyć ze słabościami, inwestuj w zalety. Przykład? Jeżeli nie umiesz barwnie opowiadać, ale za to jesteś dobrym słuchaczem, zrób z tego swój atut. Jeśli masz kompleksy na punkcie swoich włosów, powiedz sobie: ale przecież mam piękne oczy i niezłą figurę.

 

4. Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Wykorzystuj każdą okoliczność, aby oswajać się z sytuacjami, które cię onieśmielają. Traktuj je jak rodzaj treningu. Zacznij małymi krokami. Jeśli boisz się nawiązywać kontakty z obcymi, zadzwoń do dawno niewidzianej koleżanki. Uśmiechnij się do dziecka w parku, zapytaj nieznajomego o drogę. Zagadnij właścicielkę psa, jak się wabi jej pupil.

 

5. Rozwijaj pasje i zainteresowania

Powiedz swojej nieśmiałości, że nie przeszkodzi ci w realizowaniu tego, o czym zawsze marzyłeś. Czy to daleka podróż? A może praca nauczyciela? Pamiętaj, że każda rezygnacja z rzeczy, które są dla ciebie ważne, karmi twoje kompleksy, zabiera radość życia. Walcz!

Na ten temat

Tekst: BS

Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl