Zdrowie: język powie, co ci dolega

Różowy, sprężysty i wilgotny język świadczy o dobrym zdrowiu. Gorzej wygląda, gdy coś ci dolega. Przyjrzyj się mu w lustrze i już na pierwszy rzut oka zorientujesz się, co to takiego.

 

Chińska mapa


Na języku widać między innymi nieprawidłową pracę narządów wewnętrznych, niedobory składników mineralnych i witamin. A także, czy twoja dieta jest prawidłowa, czy przypadkiem cię nie uczula. Tak naprawdę uczulić może wszystko i marchewka, i potrawka cielęca. Na języku zobaczysz to, jak na dłoni.

W medycynie chińskiej używa się terminu mapa języka. Uwzględnia się w niej powierzchnię, kolor, wielkość i nalot na nim i na tej podstawie diagnozuje pacjenta.  

 

Kiedy oglądać język?


Najlepiej rano, przed jedzeniem i przed umyciem zębów, w świetle dziennym.


Zdrowie: język powie, co dolega

 

Powierzchnia języka:

Głębokie pęknięcie pośrodku

z reguły świadczy o kłopotach z trawieniem. Głęboka bruzda może być oznaką nadkwasoty. Zazwyczaj osoba z pękniętym językiem czuje się rano ociężała i zmęczona. Jak leczyć? Chińczycy stosują akupunkturę na miejsca połączone z żołądkiem i śledzioną, by poprawić trawienie. Zalecają też jedzenie potraw zwiększających energię chi, które są łatwiejsze do strawienia: zupy, ryż, kurczaka gotowanego na parze i quinoa (komosę ryżową). Surowego jedzenia, które może być ciężkostrawne, lepiej unikać.

 

Brak pokrycia (z poziomymi pęknięciami lub bez nich)


Może brakować ci kobiecej energii jin i twój organizm jest odwodniony. Jeżeli niedobór jest znaczny, język przypomina wyglądem wyschniętą ziemię z plecionką pęknięć. Taki często mają kobiety podczas menopauzy, które cierpią na spadek energii jin. Jednak u młodszych osób to objaw choroby. Jak leczyć? Akupunkturą skupioną na wzmacnianiu nerek, piciem większej ilości wody i jedzeniem potraw dodających dużo energii jin: melonów, ogórków, wieprzowiny i jajek.


Spuchnięty i nadęty

Kiedy język ma tłuste, grube pokrycie i ślady zębów po bokach, oznacza, że twój organizm jest zawilgocony, a żołądek zatrzymuje wodę, gdyż śledziona nie przetwarza płynów. Jeśli dotyczy to ciebie, możesz cierpieć na otyłość, mieć problemy z gromadzeniem się wydzieliny w płucach czy zatokach. Często tacy ludzie mówią, że czują się, jakby „brnęli przez kisiel”. Taki język może być też oznaką przewlekłego zmęczenia, artretyzmu lub zespołu chronicznego zmęczenia. Jak leczyć? Chińscy medycy polecają przejść na potrawy, które odsysają nadmiar płynów, jak seler, gruszki, borówki, żurawina i nerkowce. Unikaj natomiast przetworzonych pokarmów i dużych ilości nabiału, który tworzy w ciele dodatkowe wydzieliny.

reklama

 

Kolor języka:

Blady


To znak niedoborów w składzie krwi. Koniecznie zrób badania. Możesz mieć anemię. Taki jezyk może świadczyć, że cierpisz na skurcze mięśni, nerwowość, bicia serca, depresję, zmęczenie lub zawroty głowy przy schylaniu się lub podnoszeniu. Jak leczyć? Dobra jest akupunktura, która wzmocni i odżywi układ trawienny. Trzeba też jeść zielone warzywa, czerwone mięso i wątróbkę, by poprawić kondycję krwi.

Fioletowy

To znak zastoju w ciele – energia nie przepływa tak dobrze jak powinna. Stagnacja krwi może powodować bolesne miesiączki, zakrzepy i endometriozę, a także bóle mięśni i stawów. Taki kolor języka bywa także efektem miejscowego uszkodzenia w przypadku wielu kontuzji sportowych. Jak leczyć? W chińskiej medycynie stosuje się akupunkturę, która porusza chi i pobudza krążenie. Mogą także pomóc masaż gumowymi bańkami chińskimi oraz seanse lampą cieplną.

Jasnoczerwony

Sugeruje zbyt wiele ciepła w organizmie, co może prowadzić do problemów ze snem, zmęczenia, niepokoju, a także do depresji, gwałtownego pragnienia i poczucia rozgrzania. To może być też oznaka ciężkich przeżyć – rozwodu lub żałoby. Jak leczyć?  Akupunktura na punktach w dłoniach i stopach może uwolnić ciepło z organizmu. Trzeba odstawić pikantne potrawy, alkohol i kawę.

 

Nalot na języku:

Żółty

Informuje o przegrzaniu ciała. Występuje latem oraz gdy używamy ostrych przypraw lub pijemy za dużo kawy. Może też świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka. Jak leczyć? Pomyśleć o nawilżeniu organizmu. Najlepiej sprawdza się woda niegazowana lekko podgrzana, w temperaturze organizmu.

 

Biały, nieco grubszy niż normalnie

Oznacza przechłodzenie organizmu związane z wolniejszym metabolizmem. Jak leczyć? Zaleca się jedzenie kilku małych posiłków dziennie, tak, by podkręcić spalanie. Bardzo ważne jest śniadanie, żeby układ trawienny pracował od rana.

 

Brązowy

Kłopoty z układem oddechowym, czego skutkiem jest niedotlenienie organizmu. Jak leczyć? Dużo spacerów, ćwiczenia świadomego oddechu, spanie w przewietrzonych wnętrzach.

Ajurweda myje


Staroindyjski system ajurwedy zaleca, by codziennie rano, tępym nożem usunąć z języka biały nalot – toksyny wydzielone w ciągu nocy z organizmu. Następnie przepłukać ciepłą, lekko osoloną wodą nos, gardło i usta, wciągając kilkakrotnie wodę nosem i wypuszczając ustami. Tym sposobem toksyny nie wrócą wraz z pożywieniem do organizmu i nie zatruwają go. Cały ten zabieg trwa 4-5 minut i poprawia samopoczucie.

Na ten temat

Tekst: Laura Orkank
Fot. Shutterstock

Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl