Jak dobrać odpowiednie rośliny do ogrodu? Czym warto się kierować? 

Rośliny ogrodowe, tarasowe oraz balkonowe to doskonały sposób na udekorowanie surowej przestrzeni. Wybierając odpowiednie, warto jednak zwrócić uwagę na podłoże, stopień nasłonecznienia oraz czas, który można przeznaczyć na pielęgnacje. Sprawdź nasze rady!

1. Jakie są popularne style, wedle których projektowane są ogrody?
2. Czy w ogrodzie można umieścić rośliny doniczkowe? 
3. Co jest niezbędne do pielęgnacji roślin?
4. Jakie kwiaty doniczkowe świetnie sprawdzą się na tarasie? 
5. Czy w ogrodzie jest miejsce tylko na żywe rośliny? 
6. Jakie rośliny ogrodowe wyglądają efektywnie przez cały rok?
7. Po jakie rośliny kwitnące warto sięgnąć, projektując ogród? 

Jakie są popularne style, wedle których projektowane są ogrody?

 

Czy rośliny takie jak  piwonia  oraz  perowskia  będą uniwersalnym wyborem, dobrze wyglądającym w każdym ogrodzie? Kluczową kwestią jest efekt, który chce się osiągnąć. W zależności od tego, jaki styl preferuje właściciel, takie rośliny powinny być dobierane. Obecnie modne rozwiązania to te bardziej minimalistyczne, naturalne lub utrzymane w stylu skandynawskim. Niemniej jednak również dobrze prezentują się te bardziej barwne kompozycje, doskonale łączące sprawdzone metody z nowoczesnym podejściem do pielęgnacji. Coraz rzadziej spotyka się jednak ogrody perfekcyjnie zadbane, z dokładnością do kilku centymetrów. Z pewnością znacznie bardziej modnym rozwiązaniem jest pewna naturalność i elastyczność. 

Czy w ogrodzie można umieścić rośliny doniczkowe? 

 

Rośliny ogrodowe mają być dopasowane do dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich są warunki glebowe oraz atmosferyczne, czyli kwestia, na które ma się niewielki lub żaden wpływ. Drugą kluczową sprawą jest gust oraz preferencje domowników. Jeśli preferują oni doniczki, dzięki którym można w każdej chwili przestawić rośliny i dowolnie zmieniać wygląd ogrodu, warto to zrobić. 
Świat roślin jest tak bogaty, a obecne możliwości tak nieograniczone, że nie zawsze warto trzymać się sztywno zasad projektowania ogrodów. Rośliny doniczkowe doskonale sprawdzą się także na tarasach, zarówno tych stanowiących łącznik między domem a ogrodem, jak i tych będących odrębną częścią. 

Co jest niezbędne do pielęgnacji roślin?

 

Rynek ogrodniczy  oferuje różnorodne  podłoża, nawozy, doniczki oraz szereg innych akcesoriów, dzięki którym pielęgnacja roślin staje się bardzo prosta. Oczywiście nadal to warunki, w których  roślina została umieszczona, odgrywają kluczową rolę w procesie jej rozwoju. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że dzięki odpowiednio dobranym preparatom można znacząco wspomóc każdą roślinę, również odmiany o bardzo dużych wymaganiach. 

Jakie kwiaty doniczkowe świetnie sprawdzą się na tarasie? 

 

W uprawie tarasowej oraz balkonowej świetnie sprawdzą się rośliny doniczkowe. W tym przypadku  warunki glebowe oraz atmosferyczne można kontrolować w znacznie większym stopniu niż przy tradycyjnej uprawie ogrodowej. Z tego względu doskonałym  wyborem będą mniejsze, lecz bardziej wymagające rośliny. Przy odpowiednio skomponowanym podłożu, a także po umieszczeniu donicy w strategicznie wybranym miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu, można z powodzeniem uprawiać odmiany, które nie przetrwałyby w innych częściach ogrodu.   

Czy w ogrodzie jest miejsce tylko na żywe rośliny? 

 

Jarzębina, kasztanowce, drzewka owocowe to piękne ozdoby każdego ogrodu. Niemniej, jednak jeśli ktoś lubi dodatki lub kompozycje wykonane z tworzywa, z pewnością nie warto z tego rezygnować. Warto również zainwestować w gatunki odporne na chłód oraz wiatr, aby ogród prezentował się pięknie przez cały rok.  Zimnolubne odmiany to przede wszystkim odmiany zimozielone, rośliny iglaste i te naturalnie występujące na trudnych terenach.

Po jakie rośliny kwitnące warto sięgnąć, projektując ogród? 

 

Odpowiednie nasłonecznienie, wilgotność oraz gleba o dobrym poziomie żyzności to klucz do obfitego kwitnienia. Warto mieć to na uwadze, chcąc uzyskać wielobarwny, efektowny ogród. Dobierając odmiany roślin kwitnących, warto przeanalizować warunki, które panują w ogrodzie. 
Chcąc każdego dnia cieszyć się pięknym, barwnym oraz świeżym ogrodem, należy z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować rośliny, które to umożliwią. Mogą być to zarówno gatunku całoroczne, pozwalające na zachowanie zieleni nawet w miesiącach zimowych, jak i fantastycznie kwitnące rośliny, dzięki którym ogród w okresie wiosenno-letnim będzie wyjątkowo efektowny. Również właściciele tarasów oraz balkonów mają możliwość cieszenia się pięknem różnorodnych roślin, a to wszystko dzięki odpowiednio zaplanowanym uprawom doniczkowym. 

Materiał Partenera
Fot. Unsplash

 

reklama
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl